Některé složky a diskuze jsou přístupné pouze registrovaným uživatelům. V současnosti registrujeme každého kdo zažádá.
Diskuzi jsme převedli na facebook, tak se těšíme na podměty a příspěvky zajímavých článků nebo videí.

https://www.futurefarming.com/Machinery/Articles/2020/1/GPS-test-A-choice-between-convenience-or-freedom-520547E/?fbclid=IwAR2YX7OY8nTjUFaxuGZ_ueS4LkyzHo0t2-TCJj-Z26EfYytygyEiVlrVLB8

Společnost Future Farming se posadila za 6 navigačních systémů GPS namontovaných ve výrobě a podrobila je zkoušce.

Ano, můžete si udělat přestávku z volantu u všech 6 traktorů, protože systém GPS zajistí, že průchody jsou mrtvé a spojené. Všimli jsme si však několika klíčových rozdílů: zatímco jeden systém nabízí vynikající pohodlí, jiný složitější systém nabízí neomezené možnosti.

2 obrazovky

Všechny značky mají ovládací panel s dotykovou obrazovkou. Claas a Massey Ferguson (řada 7700) jsou jediní, kteří potřebovali umístit druhou obrazovku do kabiny, protože primární terminál nemůže pracovat s GPS. Mimochodem, Massey Ferguson namontoval Datatronic 5 do svých nových 7700 modelů, které mohou pracovat s GPS.

Volitelný druhý terminál

U modelů New Holland a John Deere je možné zakoupit volitelný druhý terminál tak, aby terminál traktoru zůstal viditelný, zatímco řidič pracuje se systémem GPS. Druhý 4600 displej od společnosti John Deere stojí dalších 1 275 EUR. Valtra nabízí volitelnou druhou obrazovku SmartTouch za 1 800 EUR, lze ji však použít pouze u obrázků ISOBUS nebo fotoaparátu.

Deutz-Fahr má odlišný přístup: iMonitor je schopen nastavit bezdrátové připojení, které vám umožní použít standardní iPad nebo tablet Android jako druhou obrazovku. Požadovaná aplikace je bezplatná (hledejte Xtend od společnosti Topcon ve vašem obchodě s aplikacemi), ale pro zpřístupnění funkce Xtend v iMonitoru si musíte zakoupit jednorázovou licenci (500 EUR).

New Holland: žádné zvláštní menu pro automatické systémy řízení

New Holland je jedinou ze šesti značek, které nemají v terminálu žádné zvláštní menu pro automatické systémy řízení. To znamená, že musíte vyhledat jednotlivé karty, abyste našli potřebná nastavení. Například budete muset najít způsob, jak zahájit nebo zastavit nahrávání, vyhledat pracovní šířku nástroje a nastavit typ čáry AB jinde.

Další možností je nastavit si jednu z přizpůsobitelných obrazovek sami tak, abyste měli na jednom místě všechny funkce, které potřebujete pro navádění GPS. Nebo pro pohodlí: požádejte prodejce, aby vše předem nastavil.

Vytvořit „úkol“

Na začátku: Před stanovením linie AB musíte vědět, že u Claas, Deutz-Fahr a New Holland nemůžete stanovit linii AB, dokud nevytvoříte „úkol“. V případě New Holland musíte vybrat vlastníka nebo uživatelské jméno, název farmy, pole a nástroj. Může to být také existující „úkol“, který znovu načtete. To je případ Deutz-Fahra: pokud nevytvoříte nový graf, automaticky nastavíte nové řádky v naposledy otevřeném grafu.

Valtra ‘easy mode’

Schopnost uchovat všechny tyto podrobnosti pro zadání linie AB přichází vhod pro ty, kteří systematicky a přesně zaznamenávají veškerou svou kultivační práci. Ale pro ty, kteří právě kvůli klidu, sečení nebo shrnování GPS pohodlně kliknou na GPS, to bude pracné. Právě z tohoto důvodu nabízí například Valtra „snadný režim“, který vás provede několika klepnutími na klávesy. Jednoduše stiskněte zelené tlačítko „Go“ na SmartTouch. Nastavte pracovní šířku a vyberte rovné nebo zakřivené čáry. Stiskněte „A“, vyberte 10 metrů rotační kultivaci nebo obdělávání, stiskněte „B“ a poté můžete sklopit volant až do příštího souvrati. Massey Ferguson také nabízí tuto možnost.

John Deere

V John Deere je to stejně jednoduché: stiskněte ikonu „Rychlá linka“ pod terminálem a upravte cestu 15 metrů. A tady máte přímou linii AB. Poté vyberte pracovní šířku. Tyto druhy užitečných funkcí nemají počítač plný samostatných řádků „zzzz“ nebo „rrrr“ a názvů spiknutí.

Claas: chybí pouze pracovní šířka

Model Claas také vyžaduje, abyste nejprve vytvořili úkol, než necháte vyjet na linii AB. Dobrou zprávou je, že terminál S10 obsahuje inteligentní „oblíbené“ menu s často používanými funkcemi, díky čemuž jsou funkce snadno přístupné. Jediným problémem je, že vám to nedovolí upravit pracovní šířku zde, což vyžaduje ponořit se trochu hlouběji do struktury menu a najít toto nastavení. K tomu najdete sadu uložených nástrojů, vyberte jeden a odtud jej upravte.

Řešením je změřit všechny nástroje a uložit je do terminálu. Pokud to uděláte, udělejte si čas od tohoto okamžiku. Systém Claas je obecně uživatelsky přívětivý a efektivní a nabízí také 4 různé typy linek AB.

Valtra a Massey Ferguson jdou další míli

Pokud požadujeme trochu více z hlediska funkčnosti, všimneme si, že Valtra a Massey Ferguson jdou o krok dál v uživatelsky přívětivosti. To je místo, kde se intuitivní obrazovky skutečně hodí: ve skutečnosti můžete konfigurovat nastavení z jediné nabídky s ikonami, které ukazují konkrétní stav funkce. Když už mluvíme o ikonách, iMonitor Deutz-Fahru funguje iMonitor výjimečně dobře: různé funkce můžete najít poměrně rychle, aniž byste o tom přemýšleli.

Výhodou nabízenou sesterskými značkami AGCO Valtra a Massey Ferguson je, že jsou nejméně pokročilými ze 6 testovaných systémů. Například musíte být spokojeni s přímými nebo zakřivenými čarami AB nebo zadáním určitého úhlu z bodu A.

Vytvořte různé typy čar AB

Aficionados může mít v terénu konfigurovat modely John Deere, New Holland a Deutz-Fahr. Tyto traktory nabízejí celý svět nastavení, které lze přizpůsobit, a existuje spousta pro ty, kteří si cení přesného nastavení. Tyto značky vám například umožňují vytvářet různé typy čar AB.

Během práce máte také řadu možností pro změnu polohy (pohyblivé čáry) a sledování polohy. Navíc u modelu New Holland můžete dokonce mít různé cesty jdoucí v různých směrech, které může traktor zvednout a sledovat, a to je jen jedna z mnoha možností, které nabízí tento traktor CNH.

Vyberte adaptivní křivky

Pojďme se podívat na terminál John Deere. Umožňuje vybrat adaptivní křivky. Například: můžete naložit celý řádek a upravit jeden řádek na celý tento rukopis, což vám umožní projet se kolem překážky, jako je telegrafní tyč nebo strom.

Řízení dopravy Deutz-Fahr

Vytvoření adaptivní křivky, jako je tato, je možné také v Deutz-Fahr, i když budete muset zakoupit rozšíření (jednorázový poplatek 1 350 EUR) s názvem Traffic Control. Ve skutečnosti pracujete se standardními AB čarami, ale když si vezmete kolo sami a řídíte se kolem stromu nebo studny, můžete tento manévr zaznamenat a uložit mezi přímé AB linie. Navíc můžete přizpůsobit sledovanou linii různým pracovním šířkám.

Označte hranice pole

Všech 6 automatických naváděcích systémů je samozřejmě schopno vyznačit hranice pole, ale opět některé systémy prostě nabízejí více možností než jiné. Například, někteří jsou schopni přerušit kreslení hranic, když je traktor v pohybu, nebo vám umožní vybrat pouze pravou nebo levou stranu nástroje pro označení, nebo určit přesný počet metrů atd.

Skvělé - takže si představte, že v iMonitoru Deutz-Fahr nastavujete hranice pozemku. Můžete si nastavit šířku souvrati sami a také si vybrat, zda měřit v metrech nebo počet zatáček. Můžete také zadat, kolik metrů od chcete být na souvrati, když vás traktor upozorní zvukovým signálem, a požadované procento zvětšení na mapě, když je čas otočit se. Jo, a zmínili jsme se, že nejen New Holland, ale také Deutz-Fahr vám umožňují zobrazit každé číslo každého konkrétního průchodu?

Zadávání překážek

Je užitečné zvýraznit překážky přímo na pozemku. Všech 6 systémů vám to umožňuje a také rozlišuje mezi „malými“ a „velkými“ překážkami. Malá překážka by mohla být například velký kámen nebo vodní zdroj, zatímco velkou překážkou by byla nekultivovaná část pozemku, jako je oblast mokřadů, lesní skvrna nebo stará stodola.

Každá z těchto šesti značek je s touto kategorií odlišně zacházena a zejména jsme si všimli, že existuje značný rozdíl ve snadnosti vstupu na tyto překážky. Například u John Deere potřebujete vědět, kde najít tuto funkci na prvním místě, jinak můžete strávit dlouho hledáním. Na rozdíl od mnoha jiných funkcí není zvýrazněna velkými ikonami.

New Holland to také nezjednoduší, částečně kvůli mnoha pokročilým funkcím a částečně kvůli někdy matoucí povaze uživatelského rozhraní.

Claas, Valtra a Massey Ferguson vám však umožňují rychle označit překážku. V jednom terminálu jednoduše uvidíte překážku na zavedených cestách, které jím vedou přímo, zatímco v jiných traktorech se cesty zastaví, což znamená, že uslyšíte pípnutí, například když dorazíte na souvrať.

Nakreslete užší souvrať kolem překážek

Modely Claas a John Deere vám umožňují vytvořit souvrať kolem dotyčného telegrafního sloupu, ale pouze se stejnou šířkou, jaká se použije pro zbytek pozemku. V Deutz-Fahr je tato funkce samostatná a v případě potřeby můžete kolem překážek vykreslit užší souvrať. Nezapomeňte, že si můžete vybrat, zda budou čáry povoleny projít překážkou nebo jsou přerušeny, což znamená, že chcete být upozorněni, když se k ní budete přibližovat.

Nakonec si také můžete vybrat, zda chcete, aby se oblast kolem telegrafního sloupku započítávala do celkové plochy pozemku.

Významný cenový rozdíl

Dodatečné (hrubé) náklady na různé GPS systémy instalované ve výrobním závodě, které jsme testovali, se pohybují od 7 020 EUR (Massey Ferguson) do 17 259 EUR (na John Deere). Náš testovací model John Deere byl nejkomplexněji vybaven, ale s plnou možností a 2 obrazovkami. Ti, kteří jsou ochotni, mohou odjet v 6R se signálem SF1 a 4200 displejem za 7 390 EUR.

V uživatelském testu vyniklo to, že ačkoliv všech 6 systémů pracuje skvěle, liší se primárně co se týče uživatelské přívětivosti a rozsahu podrobných funkcí. Který systém si vyberete, bude proto záviset hlavně na tom, jak používáte systém GPS a jak fanatický máte o kreslení vlastních pozemků - a samotná značka traktoru je irelevantní.

Pokud máte s traktorem mnoho různých řidičů, může být užitečné jít pohodlně, což vám ušetří mnoho telefonních hovorů a dlouhá vysvětlení. Pokud máte stálý tým řidičů, měli byste se rozhodnout pro pokročilý systém od začátku a pak si udělat čas na podrobné vykreslení všech svých pozemků.


Kalendář

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31